8 podstawowych porad dotyczących bezpieczeństwa Twojego dziecka

Drogi rodzicu, oto 8 podstawowych porad, które powinieneś przestrzegać, by chronić swoje dziecko. Przed daniem dziecku swobody, należy nauczyć go, jak postępować pewnych sytuacjach. Poniżej prezentujemy sceny, które mogą się przydarzyć Twojemu dziecku, gdy nie ma Cię w pobliżu. Warto pokazać  swojemu maluchowi poniższe zdarzenia i wspólnie omówić niebezpieczeństwo, jakie może mu grozić.

 

1. Jeśli widzisz zwalniający samochód i podróżujący Cię zaczepiają – uciekaj w przeciwnym kierunku do kierunku poruszania się pojazdu.

Rozmawiaj z dziećmi na temat zachowania w przypadku, gdy widzi zbliżający się samochód, bądź zauważy, że jest śledzone przez pojazd. Uświadom, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadało do pojazdu. Każdego dnia w Polsce, zostaje uprowadzonych, aż dziesięcioro dzieci. Jeśli dziecko zauważy, że zbliża się do niego auto, powinno natychmiast udać się w przeciwnym kierunku. Dzięki temu zwiększy swój czas na wezwanie pomocy, bądź ukrycie się w bezpiecznym miejscu (policja, szkoła, sklep, biblioteka i inne, godne zaufania miejsca).

2. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj imienia swojego dziecka, ani kontaktu na jego rzeczach.

Nie umieszczaj imienia swojego dziecka na rzeczach typu plecak, termos, zeszyt, czy pudełko na drugie śniadanie. Obce osoby nie powinny mieć dostępu do danych personalnych. Jeśli nieznana osoba, będzie zwracała się do dziecka po imieniu, łatwiej zdobędzie jego zaufanie, co może prowadzić do niebezpiecznych manipulacji. Naszym rozwiązaniem jest umieszczenie numeru telefonu rodzica. W przypadku zguby, osoba, która będzie chciała oddać dany przedmiot, skontaktuje się z rodzicem.

3. Zainstaluj aplikację do śledzenia SpyONE nr 1 na Świecie.

 

Dzięki aplikacji do kontroli rodzicielskiej i śledzenia aktywności dziecka na telefonie komórkowym, będziesz miał dostęp do lokalizacji dziecka oraz poziomu naładowania baterii. Pozwoli Ci to przypomnieć dziecku, o podłączeniu ładowarki do smartfona. Aplikacja SpyONE, to nie tylko lokalizator członków rodziny, to także potężne narzędzie do pełnej kontroli telefonu. Jeśli np. Twoje dziecko nie będzie odbierało telefonu, możesz w każdej chwili włączyć nasłuch otoczenia, bądź zobaczyć podgląd z przedniej, bądź tylnej kamery. Nie zwykłe funkcję aplikacji SpyONE pozwolą Ci spać spokojnie.

4. Wymyśl hasło rodzinne.

Jeśli Twoje dziecko zostanie zaczepione przez obcą osobę, pierwsze pytanie, które powinno zadać to: “jakie imiona mają moi rodzice?”. Kolejną istotną rzeczą jest ustalenie wspólnego rodzinnego hasła. Powinno one być wyjątkowe, nieszablonowe i niemożliwe do odgadnięcia. Uważamy, że nigdy obca osoba nie powinna odbierać Twojego dziecka ze szkoły, jednak życie bywa nieprzewidywalne. Jeśli faktycznie musisz poprosić znajomego o odebranie dziecka z przedszkola lub szkoły, poinformuj go o frazie kluczowej, o którą zapyta Twój maluszek. Musisz, także uświadomić dziecko, co należy zrobić w przypadku, gdy nieznajomy nie będzie znał odpowiedzi, na powyższe pytania. Nigdy nie należy okazywać strachu i panikować. Twoje dziecko powinno poinformować znajomego, że pójdzie tylko po plecak, bądź worek z butami i za chwilę wraca. Gdy tylko oddali się od znajomego powinno udać się do szkolnego sekretariatu, bądź poinformować jednego ze swoich nauczycieli o zaistniałej sytuacji. Nauczyciel skontaktuje się z rodzicem i zrobi wszystko, by ustalić czy nieznajomy faktycznie został poproszony o odebranie dziecka. Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca – nauczyciel natychmiast poinformuje Policję.

5. Uciekaj, krzycząc – “Nie znam go, nie znam jej!”

 

Jeśli Twoje dziecko zostanie złapane, przez obcą osobę, powinno zwrócić uwagę osób trzecich. W tym wypadku należy mocno się szarpać, kopać, gryźć, drapać i krzyczeć wołając o pomoc. Nawet jeśli sytuacja jest przerażająca, jest duża szansa, że ktoś nam pomoże. Rodzice już od najmłodszych lat powinni zapewnić dziecku warunki do uprawiania sportu. Dobrym rozwiązaniem jest uprawianie sportów walki takich jak Karate czy Judo.

6. Dziecko powinno unikać kontaktów z nieznajomymi Online. Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie komputera, czy telefonu.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat cyberprzestępczości (przestępstwa internetowe). W dzisiejszych czasach niemal każdy ma dostęp do internetu. Internet stał się źródłem wiedzy, nawiązywania kontaktów międzynarodowych, a także miejscem rozrywki. Niestety…. internet to doskonałe narzędzie dla przestępców. Nasze dzieci są szczególnie narażone na ataki. Nawet zwykła konwersacja na czacie może okazać się niebezpieczna. Osoba po drugiej stronie monitora, podająca się za Mariusza, który ma 10 lat, może być kimś zupełnie innym. Porozmawiaj ze swoimi dzieckiem, że w sieci nie należy ufać nieznajomym.  Dziecko musi pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie wysyłać numeru telefonu, adresu zamieszkania, nazwiska czy prywatnych zdjęć. Nie powinno, też dzielić się z obcą osobą szczegółami swojego życia.

Pamiętaj! Twoje dziecko, nigdy nie powinno umawiać się na spotkanie twarzą w twarz z osobą, której nie zna.

Rozwiązaniem jest, także oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej SpyONE. Dzięki takim funkcją jak, śledzenie aktywności komunikatorów internetowych, oraz przeglądanych strony internetowych, będziesz miał/miała wszystko pod kontrolą. SpyONE pozwoli Ci zlokalizować zagrożenie.

7. Unikaj wsiadania do windy z nieznajomymi.

 

Naucz dziecko, że nie powinno jeździć windą z osobami nieznajomymi, ani samo. Dziecko może ufać tylko osobą, które bardzo dobrze zna oraz rodzinie. Jeśli Twój maluszek wsiądzie do windy, naucz go, by stawało plecami do wewnętrznej ściany, tak, by widzieć czy ktoś się zbliża. Jeśli nieznajomi zapraszają do windy, dziecko powinno przeprosić i wymyślić wymówkę typu: “Przepraszam, ale czekam na Tatę”. Uświadom dziecko, że jeśli kiedykolwiek zostanie wciągnięte do kabiny na siłę, bardzo ważne jest, żeby zaczęło krzyczeć, szarpać się i robić wszystko by się uwolnić. Nie wskazane jest, wykonywanie poleceń przestępcy, gdyż nikt się nie zorientuje, że coś jest nie tak.

8. Pod żadnym pozorem nie otwieraj drzwi nieznajomym.

Twoje dziecko musi wiedzieć, że jeśli rodziców nie ma w domu, nie może otwierać drzwi nieznajomym. Może zobaczyć przez wizjer, ale nie powinno odpowiadać na dzwonek “Kto tam?”, przestępcy mają wiele sposób, by dostać się do Twojego domu. Podają się za hydraulików, kurierów, czy sąsiadów, którzy właśnie się wprowadzili. Przestępcy często natrętnie sprawdzają, czy na pewno nikogo nie ma w domu. Jeśli nie dostaną odpowiedzi, że ktoś jest w domu, mogą próbować włamać się oknem. Dziecko powinno natychmiast zadzwonić do rodziców i poinformować, o nieznajomym, który natrętnie próbuje dostać się do drzwi. Jeśli dziecko ma zainstalowaną aplikację do kontroli rodzicielskiej SpyONE, rodzice w tym czasie mogą włączyć nasłuch otoczenia, żeby słyszeć co się dzieje w domu. Dobrym rozwiązaniem są, także mini kamery HD, które można ukryć niemal w każdym miejscu.

Dziękujemy za poświęcony czas i wyrażamy nadzieję, że nasze porady są dla Państwa pomocne.

Z poważaniem,
Zespół SpyONE™

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *