Sextortion – Zagrożenie w sieci

W ostatnim czasie rozprzestrzenił się bardzo poważny problem, jakim jest sextortion. Czym on jest?

Jest to stosunkowo nowa forma wykorzystywania seksualnego popełniana przez przestępców seksualnych. Wiele dzieci pod wpływem szantażu i presji udostępnia swoje nagie filmy i zdjęcia z w Internecie. Przestępca, któremu uda się zdobyć takie treści może je wykorzystać w dwojaki sposób. Najczęściej chodzi o zapłacenie mu okupu w postaci określonej sumy pieniędzy. W przypadku dzieci przestępcy zazwyczaj zależy o zdobycie większej ilości nagich zdjęć i filmów pod groźbą wyjawienia tych, które już posiada rodzinie i znajomym. Co robi ze zdobytymi treściami? Często dzieli się nimi z pedofilami, którzy tylko czekają na takie okazje.

Statystyki dotyczące stosowania takich praktyk są oszałamiające. Ponad 71% ofiar przemocy seksualnej w Internecie to dzieci poniżej 18 roku życia.

 

Dlaczego ta pułapka jest szczególnie kierowana do dzieci?

Przestępca zwykle podaje się za atrakcyjną osobę używając w tym celu fikcyjnego profilu. Następnie zaprzyjaźnia się z dzieckiem, stopniowo uwodzi je i prowokuje do wysłania erotycznych zdjęć i filmów. Dzieci zazwyczaj są łatwowierne i szybko wpadają w niebezpieczną pułapkę. Cyberprzestępca mając niczego nieświadome dziecko w garści w łatwy sposób manipuluje nim tak, aby jak najwięcej uzyskać korzyści.

Co robić, aby chronić swoje dziecko przed sextortionem? Można to robić na rożne sposoby. Jednym z nich jest przestrzeganie dziecka przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z sieci. Innym sposobem jest monitorowanie telefonu dziecka, śledzenie jego wiadomości i wychwytywanie potencjalnych zagrożeń.

Podczas tej czynności zwróć uwagę na to:
– Czy Twoje dziecko nawiązuję nowe znajomości spoza otoczenia znanych Ci osób?
– Czy chętnie udostępnia swoje zdjęcia i filmy innym?
– Czy w swoich wiadomościach nawiązuje do tematu seksu?
– Czy otwiera nieznane załączniki, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie?

Mając świadomość tego, jak wielkie zagrożenia może nieść ze sobą korzystanie z sieci, nie dopuść do tego, aby Twoje własne dziecko stało się ofiarą przestępcy seksualnego.

Sprawdź Możliwości Programu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *