Dzieci w obliczu Cyber Pandemii – Covid-19 i jego wpływ na dzieci

Rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 nadal stanowi realne zagrożenie. Wiele krajów na Świecie powoli odchodzi od obostrzeń. Koronawiurs sprawił, że małe dzieci nauczyły się korzystania z telefonów i tabletów podłączonych do internetu. Zamknięcie szkół, skutkowało przeniesieniem zajęć szkolnych do internetowej przestrzeni. Spędzanie znacznie większej ilości czasu przy komputerze korzystając z internetu przybliżyło dzieci do większych zagrożeń jakie niesie za sobą cyber przestępczość. Rodzice powinni poświęcić czas na edukację związana z korzystaniem z internetu, a także wytłumaczyć, jakie niesie za sobą zagrożenia. Można stwierdzić, że Covid-19, to także cyber pandemia. 4 miesiące pandemii, to 4 miesiące zamknięcia szkół, bibliotek, kin, teatrów i innych, publicznych miejsc. Wszystko to sprawiło, że dzieci znacznie szybciej uzależniają się od urządzeń cyfrowych. Jest to bardzo poważny problem.

Cyberpandemia – co to takiego?

Ciągły rozwój technologii i coraz większa obsesja dzieci na punkcie telefonów komórkowych, tabletów oraz mediów społecznościowych spowodowała, że dzieci są jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo ze strony oszustów internetowych. Obsesja na punkcje mediów społecznościowych oraz ich złe wykorzystywanie mediów społecznościowych nosi nazwę Cyber-Pandemii.

Według statystyk przeprowadzonych przez ISP w Polsce:

  • Ponad miliard dzieci na całym spotkało się z zajęciami online.
  • Nauka online, jest znacznie trudniejsza niż nauka szkole. Znacznie wydłużył się czas naświetlania przez komputery, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie.
  • Ponad 60% dzieci w wieku 8 – 12 lat spotkało się z niebezpieczeństwem w internecie.
  • Covid-19 sprawił, że powstały nowe instytucje, które monitorują zachowania w internecie.
  • Aż 17% nastolatków jest bezpośrednio poszkodowana przez kontakt z ryzykownymi treściami oraz kontakt z nieznajomymi osobami.
  • Az 45% dzieci ma do czynienia z zastraszaniem, ponieważ podczas pandemii i kwarantanny uzależnienie od internetu i telefonów komórkowych znacznie wzrosło.
  • Ponad 29% dzieci  spotyka w internecie treści, które są nieodpowiednie dla nich. Treści z przemocą i seksem.
  • 13% dzieci spotkało się z zaburzeniami spowodowanymi grami.
  • 29% nastolatków napotkało w mediach społecznościowych treści związane z seksem i przemocą.

Dzieci stają się uzależnione od telefonów komórkowych w obliczu pandemii Covid-19

Oczywisty jest fakt, że w obliczu wirusa Covid-19 i obowiązkowego zostania w domu, jesteśmy bardziej narażeni na uzależnienie od urządzeń cyfrowych. Najbardziej dotyka to dzieci. Istnieje duże ryzyko, że dzieci drogą internetową nawiążą kontakt z przestępcami internetowymi. Uzależnienie od gier internetowych, prześladowania online oraz ogólnie dostępne treści dla dorosłych to poważny problem.

Covid-19 pojawił się w większości krajów na całym Świecie. Bardzo duża liczba osób odczuła jego obecność. Nie oznacza to, że na uzależnienie od telefonów komórkowych, komputerów i internetu nie ma rozwiązania. Brak wiedzy rodziców, a także brak dyscypliny oraz niekontrolowanie urządzeń cyfrowych i umiejętnego korzystania z internetu mogą powodować znacznie większego ryzyko cyber pandemii.

Internet stał się jedynym źródłem kontaktu. Dzieci zmuszone są do nauki przez internet. Rodzice muszę więc zapewnić dzieciom pełny dostęp do sieci. W zaistniałej sytuacji powstaje problem po problemie. Rodzice muszą pilnować jakie treści przeglądają ich dzieci i jakie zdjęcia wysyłają.

Tożsamość dziecka w internecie

Rodzice powinni mieć świadomość na temat odpowiedniego przygotowania swoich dzieci do pracy z internetową społecznością. Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi na temat odpowiedniego zachowania w sieci i przestrzec przed ogólnie widocznym hejtem. Żeby kontrolować działanie swoich dzieci w internecie rodzic powinien wykorzystać program do podsłuchu telefonu.

Zastraszanie Online – jak sobie z tym radzić

Obowiązkiem rodziców jest pouczyć dzieci, że w prawdziwym życiu, jak i w internecie, może się trafić ktoś, kto będzie ich nękał. Naucz swoje dziecko jak radzić sobie z prześladowcami w internecie.

Rozwój aplikacji mobil

Dowiedz się więcej, klikając w grafikę poniżej: