Czym są dopalacze i jak chronić przed nimi dzieci?

Dopalacze to psychoaktywne środki, mające podobne działanie do narkotyków. Ich celem jest wywołanie określonych stanów w organizmie, takich jak pobudzenie, euforia i halucynacja. Dopalacze mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Dopalacze pochodzenia naturalnego występują w postaci suszu albo ekstraktu i są oparte na wyciągach z takich roślin jak np. muchomor czerwony, muchomor plamisty, szałwia wieszcza czy powój hawajski. Najczęściej w jednym dopalaczu znajduje się mieszanka różnych roślin, co ma wpływ na silniejsze doznania od których należą: omamy, zmiany nastrojów lub nadwrażliwość zmysłowa. Natomiast dopalacze pochodzenia syntetycznego działają podobnie jak popularne narkotyki: amfetamina, metaamfetamina, haszysz i marihuana.
Cały czas rośnie popularność dopalaczy wśród młodzieży. Jest to spowodowane łatwym dostępem w internecie do tych środków. Wg danych, kontakt z dopalaczami miało: 24% uczniów szkół zawodowych, 11% uczniów technikum i 5% uczniów liceum. Częściej po dopalacze sięgają chłopcy. Chociaż w ostatnim czasie zrobiło się głośno na ten temat, a władze poczyniły kroki w walce z handlarzami psychoaktywnych substancji, problem nie znikł. Jak zatem przeciwdziałać temu zjawisku i chronić nasze dzieci?

Bardzo dobrym sposobem na kontrolowanie tego co nasze dzieci robią w szkole, a także poza nią, jest kontrola telefonu. Dzięki specjalnej aplikacji SpyOne dowiesz się, czy mają kontakt z niedozwolonymi używkami.

Mama Grzegorza wspomina:
“Odkąd mój syn wszedł w wiek dorastania kontakt z nim stał się coraz trudniejszy. Rozumiałam, że potrzebuje towarzystwa i rozrywki, dlatego nie chciałam go ograniczać. Martwiło mnie, że więcej czasu spędza z kolegami niż w domu. Chłopcy w tym wieku czasami mają głupie pomysły, o czym przekonałam się bardzo dobrze. Kilka miesięcy temu dzięki podsłuchowi na telefon dowiedziałam się, że kupił podczas szkolnej przerwy od kogoś marihuanę. Bardzo zdziwił się, gdy po powrocie ze szkoły wyciągnęłam mu ją z plecaka. Myślę, że kontrola telefonu to najlepsze rozwiązanie dla rodziców dorastających dzieci, ponieważ zabranianie im spotykania się z przyjaciółmi i pójścia na imprezę od czasu do czasu, może przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego.”

Sprawdź Możliwości Programu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *