Ekspert SpyOne

Jan "Majami" Fabińczyk

Jan Fabiańczyk ps Majami, bohater dwóch części Pitbulla – “Nowe porządki” oraz “Niebezpieczne kobiety” reżyserii Patryka Vegi. Jeden z najsłynniejszych policjantów w Polsce lat 90.

Jego osoba zainspirowała słynnego, polskiego reżysera – Patryka Vegę, do stworzenia dwóch wielkich produkcji Pitbull’a – Nowe porządki i Niebezpieczne kobiety. W rolę Janka wcielił się aktor Piotr Stramowski.

Mało kto słyszał o Fabiańczyku, ponieważ jako funkcjonariusz, pracował pod przykrywką, z powodzeniem rozpracowując Grupę mokotowską. W środowisku policyjnym to prawdziwa legenda.

Wśród ogromnych zasług, są również ogromne kontrowersje. Majami obserwował gangstera o pseudonimie “Żelazko”, który znęcał się nad swoimi ofiarami. Jego złapanie skutkowało dyscyplinarnym zwolnieniem ze służby, a także 2 letnim więzieniem.

Historia słynnego “Majamiego“, prawdopodobnie nie byłaby znana, gdyby nie dziennikarz Artur Górski. autor bestsellerowej rozmowy z Jarosławem Sokołowskim “Masa o kobietach polskiej mafii”. W 2018 roku pojawiła się książka pt. “Majami Zły Pies” wyżej wymienionego autora.

W książce Janek opowiada swoją historię, płynnie przechodząc z jednego wydarzenia do drugiego. Książka jest napisana w formie wywiadu, a nasz bohater jest narratorem wydarzeń ze swojej przyszłości.

Książka pt. Majami Zły Pies, to trzymająca w napięciu opowieść o niezwykłym człowieku, który od najniższego stopnia pnie się w górę, realizując najtrudniejsze zadania. Swoje poświecenie i pełne oddanie Policji przepłaca dyscyplinarnym zwolnieniem i trafieniem do więzienia, gdzie przychodzi mu przebywać z osobami, które sam posłał za kratki.

Dziś Jan Fabiańczyk realizuje się w przemyśle aktorskim. Zagrał już w sześciu filmach i dwóch serialach.