Kim jest drapieżnik dziecięcy i co rodzice powinni wiedzieć, by chronić swoje dziecko

Mianem drapieżnika dzieci, bądź drapieżnika dziecięcego określa się osobę dorosłą, która nakłania nieletnich (osoby poniżej 18 roku życia) do czynności seksualnych, wykorzystując do tego internet. Liczba przestępców którzy szukają swoich ofiar przez wirtualne media, w tym kanały społecznościowe znacznie wzrosła. Rodzice nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenie niesie internet. Zapraszamy do artykułu.

Drapieżnicy internetowi wykorzystują media społecznościowe.

Główną przyczyną zagrożeń dzieci w internecie jest ich naiwność, brak doświadczenia oraz świadomości. Niemal co drugie dziecko w internecie pozostawia otwarte profile dla nieznajomych. Otwarty profil to taki, który nie wymaga żadnych uprawnień do podglądu profilu, w którego w skład wchodzą: dane osobowe, zainteresowania, miejsce zamieszkania, rodzice, rodzeństwo i dalsza rodzina, grupy społecznościowe, rozrywka itp.

Drapieżnicy dziecięcy, czyli przestępcy internetowi potrafią doskonale przygotować się do nawiązania rozmowy i zdobycia zaufania naszych dzieci. Tworzą fałszywe profile, umieszczają zdjęcia z nieswojego życia i posługują się fałszywym zdjęciem profilowym. Ci ludzie nawiązują bliską więź między dziećmi. To wszystko dzięki doskonałej znajomości profilu dziecka. Zachęcają do wysyłania zdjęć i sami wysyłają nieswoje zdjęcia. Nierzadko nakłaniają dzieci do robienia zdjęć na tle seksualnym. Nakłaniają do czynności seksualnych z wykorzystaniem kamery internetowej, rejestrują a później szantażują w celu wymuszenia.

Niestety, niezwykle ciężko jest wychwycić tak zwanego drapieżnika internetowego, ponieważ bardzo starannie dba o szczegóły swojej fałszywej twarzy, a dzieci raczej nie rozmawiają z rodzicami na takie tematy, gdyż się wstydzą.

Drogi rodzicu, oto 6 sygnałów, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, by chronić swoje dziecko przed przestępstwami internetowymi.

  1. Dziecko spędza więcej czasu przy komputerze, telefonie czy tablecie.
    Większość z nas korzysta z urządzeń technologicznych do przeglądania internetu, wykonywania zadań czy rozrywki, jednak dzieci mają tendencje do znaczenie większego przebywania w świecie wirtualnym. To nie znaczy, że dzieci, które bardzo często korzystają z internetu padły ofiarą przemocy internetowej, jednak prawdopodobieństwo, że tak się może dziać jest znacznie większe niż u osób, które przeglądają internet tylko do ważnych celów.
  2. Dziecko szybko minimalizuje pulpit ekranu, zamyka telefon, lub się rozłącza z rozmówcą gdy rodzic wchodzi do pokoju.
    Gdy dziecko dojrzewa, naturalne jest, że potrzebuje więcej prywatności. Warto jednak zwrócić uwagę, gdy dziecko ma swoje małe sekrety i denerwuje się gdy nagle znajdziemy się blisko niego.
  3. Ukrywanie kont w Mediach Społecznościowych i E-mail.
    Dzieci coraz częściej ukrywają swoje konta społecznościowe, tak by rodzice nie ingerowali w ich znajomych, posty czy publikacje. Obowiązkiem każdego rodzica jest monitorowanie aktywności w mediach społecznościowych. Rodzice muszą być pewni, że dzieci nie są uzależnione od mediów społecznościowych, a także czy rozmawiają z odpowiednimi osobami.
  4. Zdjęcia i filmy na tle seksualnym 
    Zdjęcia i filmy wykonane telefonem dziecka, mogą być oznaką zagrożenia. Jeśli pliki mają charakter seksualny, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko, zostało namierzone przez drapieżnika internetowego. Należy natychmiast zareagować.
  5. Zainteresowania i pasja
    Każde dziecko w swojej młodości ma głowę pełną marzeń, odkrywa swoje pasje i próbuje różnych rzeczy. Jest to jedna z najwspanialszych rzeczy bycia dzieckiem. Jeśli natomiast zauważysz, że Twoje dziecko nagle przestaje mieć ochotę na realizacje swoich marzeń, przestaje mieć chęć na spotkania z rówieśnikami, jest to znak, że coś dzieje się nie tak. Przyczyną może być nękanie ze strony przestępców internetowych. Dzieci niechętnie dzielą się swoimi problemami. Powinieneś z nim szczerze porozmawiać, a gdy problem sięga znacznie głębiej – powinieneś założyć aplikację do kontroli i monitoringu telefonu.
  6. Prezenty od nieznajomych i rozmowy z nieznanych źródeł.
    Głównym problemem dzieci jest rozmowa na temat swoich zainteresowań miłosnych. Gdy dzieci zaczynają poszukiwać informacji w internecie jest bardzo duża szansa, że trafią na tzw. drapieżników dziecięcych. Jeśli Twoje dziecko otrzyma prezent w postaci telefonu czy tabletu, oraz będzie nękane połączeniami telefonicznymi z nieznanych źródeł, jest to poważne ostrzeżenie. W tym przypadku należy wybrać oprogramowanie do kontroli telefonu, takie jak SpyONE. Aplikacja do monitorowania aktywności dziecka w internecie SpyONE, pozwoli pozyskać informacje dotyczące rozmów, smsów, zdjęć i wszystkich komunikatorów internetowych. 

Aplikacja SpyONE posiada wiele ciekawych funkcji, które pozwolą Ci chronić Twoje dziecko.

Monitoruj i blokuj aplikacje z których korzysta Twoje dziecko, dzięki funkcji SpyONE aplikacje

Kontrola komunikatorów społecznościowych 

SpyONE pozwala rodzicom, na monitorowanie wszystkich mediów społecznościowych. Teraz rodzice mogą widzieć wszystkie wiadomości tekstowe z dokładną datą oraz nazwą kontaktu.

Dzięki aplikacji SpyONE, możesz nagrywać wszystkie rozmowy Twojego dziecka, zarówno wychodzące, jak i przychodzące. Ponadto SpyONE daje podgląd na czas trwania rozmowy, datę, oraz nazwę kontaktu z książki telefonicznej.

Z poważaniem,
Zespół SpyONE™